אחת האפשרויות המעניינות שמביא איתו העורך החדש של וורדפרס – גוטנברג, היא ״בלוקים לשימוש חוזר״ (Reusable Blocks). בעזרת אפשרות זו ניתן לשמור בלוקים ולהשתמש בהם במספר מקומות. לאחר השימוש אפשר לערוך את כולם ממקום אחד. מאמר זה מסביר על השימוש ב״בלוקים לשימוש חוזר״, בתחתית המאמר תוכלו ללמוד גם כיצד ניתן לעשות שימוש ב״בלוקים לשימוש חוזר״ כתבניות עמוד גנריות לכל דבר.

מהם בלוקים של גוטנברג? (הקדמה)

למי שעדיין לא יצא להכיר, גוטנברג הוא העורך החדש של מערכת וורדפרס ואילו בלוקים הם האובייקטים שעורך זה מאפשר להוסיף אל התוכן. בלוק יכול להיות תמונה, כותרת, פסקה, ציטוט ובעצם כל רכיב ויזואלי שנטען ומנוהל באמצעות גוטנברג.

יצירת בלוק מתבצעת באמצעות לחצני הפלוס המופיעים בעורך:

לחצני שליטה ובקרה בעורך החדש של וורדפרס
לחצן הפלוס הימני הוא הלחצן להוספת בלוק

בלוקים לשימוש חוזר

גוטנברג מציע את האפשרות לשמור בלוקים לשימוש חוזר, כל בלוק נשמר כ-Custom post type עם אפשרות לערוך את הבלוקים שסומנו לשימוש חוזר. ״בלוק לשימוש חוזר״ יכול לשמש עבור שכפול של בלוק כולל התוכן שלו על פני כמה וכמה עמודים, ועריכה של הבלוק ממקום אחד.

שמירת בלוק לשימוש חוזר

בקצה סרגל הכלים של כל בלוק ישנו לחצן עם אייקון של שלוש נקודות שנקרא ״אפשרויות נוספות״, לחצן זה פותח דרופדאון עם אפשרויות נוספות וביניהן האפשרות ״להוסיף לבלוקים לשימוש חוזר״.

הבלוקים נשמרים כסוג תוכן ייחודי (Custom Post Type) אליהם ניתן להגיע עם מנווטים באתר שלנו אל: wp-admin/edit.php?post_type=wp_block.

שימוש בבלוק לשימוש חוזר

שימוש בבלוק לשימוש חוזר

הוספה של בלוק לעמוד מתבצעת כמו כל הוספה של בלוק בגוטנברג, לאחר לחיצה על אחד מלחצני הפלוס להוספת בלוק מופיעה רשימה של בלוקים ממוינת לפי כותרות, הבלוקים השמורים לשימוש חוזר נמצאים תחת הכותרת התחתונה:

במידה ולא ראיתם כלל את הכותרת הזו זה סימן שלא שמרתם אף בלוק עד כה.

עריכת בלוק לשימוש חוזר

כפי שציינתי קודם לכן כל הבלוקים נשמרים כ-Custom post type, אמנם לא ניתן לצפות בו בתפריט הניהול של וורדפרס אך כן ניתן לנווט אליו על ידי ניווט אל הכתובת הבאה תחת הדומיין שלכם: wp-admin/edit.php?post_type=wp_block.

מתוך העמוד שהגעתם אליו ניתן לבצע מספר פעולות:

לערוך בלוקים

ניווט אל כל אחד מהבלוקים השמורים בעמוד זה מאפשר עריכה מלאה של הבלוק.

למחוק בלוקים

מכל בלוק או מהמסך הראשי של ארכיון הבלוקים, ניתן למחוק כל בלוק שתחפצו להסיר מהמערכת.

להוסיף בלוק חדש לשימוש חוזר

בעמוד הראשי של ארכיון הבלוקים אליו הגעתם מהכתובת שצירפתי קודם לכן ניתן להוסיף בלוק חדש לשימוש חוזר בדיוק כפי שמוסיפים עמוד חדש או פוסט חדש במערכת.

שימוש בבלוקים לשימוש חוזר כתבניות עמוד גנריות

אם התנסיתם במהלך המאמר בהוספה ועריכה של בלוקים לשימוש חוזר בטח שמתם לב שכאשר עורכים בלוק הוא לבדו יכול להכיל יותר מבלוק אחד, הפיצ׳אר הנחמד הזה מאפשר לנו לשמור לא רק בלוקים לשימוש חוזר אלא תבניות עמוד שלמות לשימוש חוזר(!).

ניתן להוסיף תבנית עמוד למערכת בדיוק כפי שמוסיפים בלוק, אליו אנו מצרפים את כל הבלוקים שישרתו את תבנית העמוד. כשנרצה להשתמש בתבנית העמוד נוכל לטעון אותה אל תוך עמוד חדש כבלוק לשימוש חוזר, וכשנרצה לערוך את התוכן שהיא מכילה עבור העמוד המסוים שאותו אנו עורכים נבחר באפשרות ״להמיר לבלוק רגיל״:

למדנו כיצד להשתמש בבלוקים לשימוש של חוזר של העורך של גוטנברג, וכיצד הוא יכול לשמש אותנו לשמירה של תבניות עמוד לשימוש חוזר. אם יש לך הארה או הערה בנושא, אשמח לשמוע על כך בתגובות.