אבן ומקלהמונח MVP נמצא בשימוש רב בעולם הסטארטאפ והיזמות, אולם כשמדובר ב״בניית אתרים״, אנשים נוטים לפעול בניגוד גמור אליו. במאמר זה נסקור בקצרה מהו MVP, וכיצד ניתן לשלב אותו כשניגשים למשימת בניית אתר.

מהו MVP?

MVP, הם ראשי תיבות של המונח – Minimum Viable Product. כלומר, מוצר מינימלי אפשרי. מתודה זו גורסת שכאשר יוצאים עם מוצר חדש עדיף להשיקו במתכונת המינימלית האפשרית שלו, כלומר עם מעט הפיצ׳ארים שאיתם ניתן לצאת לדרך. הסיבה לכך היא שכשמדובר בשירות/מוצר חדש, לרוב השוק עדיין מעורפל והמוצר אינו נבדק באופן מלא על השוק. לכן כדאי לצאת עם מוצר מינימלי אפשרי ולו רק כדי להתחיל לבדוק את השוק, לבקר עדיפות של פיצ׳ארים כאלו לעומת אחרים וכדומה.

איך כל זה קשור לתחום בניית אתרים?

אחת ההתנהגויות הבולטות אצל יזמים הניגשים לבניית אתר היא שהם ינסו להכניס כבר ב״בנייה הראשונה״ הרבה מאוד פיצ׳ארים שמא יחסר להם, הם יעברו על כל אתרים ויקראו מאמרים ויאספו כמות פיצ׳ארים אדירה רק כדי שלא יחסר להם בטעות משהו. ניתן לראות זאת בעיקר בתחום בניית אתרי וורדפרס.

ההנחה הזו שגויה, ראשית הם מאריכים את זמני העבודה ומקפיצים את עלות הפרויקט באופן דרסטי, שנית.. הם מכבידים על האתר באופן כזה שלא רק יפגע בביצועי האתר אלא גם עשוי להכשיל אותם בעתיד כאשר ירצו לפתח את הפיצ׳אר שהם באמת צריכים כפי שיגלו לאחר שיטעמו יותר את השוק.

מסקנה

להתחיל מהמוצר המינימלי האפשרי מאפשר לנו להתפתח בהתאם למה שהשוק ידרוש מאתנו ולא כפי שאנו חושבים שנתפתח בשלב בתולי כל-כך.